مراقبت بیشتر در دوران بارداری

دوران بارداری

مراقبت بیشتر در دوران بارداری

مراقبت بیشتر در باردار از تغذیه مناسب و سبک زندگی سالم علاوه بر داشتن یک بارداری بدون مشکل، موجب تامین سلامت جنین و آینده فرزند او خواهد شد. تمرکز بر تغذیه صحیح، کنترل وزن و اصلاح سبک زندگی بارداری و زایمان شما را آسوده تر می کند.

مراقبت در دوران بارداری

چیبس و سیب زمینی سرخ شده مضر است؟

مصرف بیش از حد چیبس و سیب زمینی سرخ شده در دوران بارداری درست به اندازه استعمال سیگار توسط مادر در این دوران برای سلامت جنین مضر است!

چیبس و سیب زمینی سرخ شده حاوی آکریلایمید!

چیبس و سیب زمینی سرخ شده که خوراکی هایی بسیار لذیذ هستند، حاوی ماده سمی و بسیار خطرناکی موسم به “آکریلامید”  می باشند. ترکیب شیمیایی آکریلامید به طور عمده در هنگام سرخ کردن با روش “حرارت خشک”، پختن در فر و همچنین برشته کردن مواد غذایی حاوی نشاسته مانند سیب زمینی، در حرارت بالا تولید می شود.

آکریلامید ماده ای نامرئی و بی رنگ و بو است که در صورت مصرف روزانه چیبس و سیب زمینی سرخ شده در دوران بارداری می تواند منجر به بروز آسیب هایی در ساختار در ان ای جنین شود! مصرف فراوان چیبس و سیب زمینی سرخ شده در دوران بارداری درست به اندازه استعمال سیگار توسط مادر در این دوران برای سلامت جنین زیانبار است!

عامل بروز بیش فعالی در کودک

علاوه بر آن حاصل پژوهش های صورت گرفته در موسسه سلامت برادفورد حاکی از وجود ارتباط میان قرار گرفتن مادر در معرض سطوح بالای آکریلامید و ایجاد عوارض متعددی نظیر کاهش وزن نوزاد در هنگام تولد، اختلال در رشد مغز و سیستم و عصبی جنین و همچنین بروز بیش فعالی در کودک است.

آیا باید مصرف چیبس و سیب زمینی سرخ شده را در دوران بارداری محدود کرد؟

بله، این مساله بخصوص در دوران بارداری اهمیت بسزایی دارد! زیرا اگر مصرف چیبس و سیب زمینی سرخ شده در گذشته به عنوان عامل اصلی ابتلا به چاقی مفرط شناخته می شد، امروزه می دانیم که مصرف ان می تواند سلامت جنین در حال رشد را نیز به خطر بیاندازد. بنابراین به مصرف کم آن بسنده کرده و از افراط دراین کار پرهیز کنید!

مصرف نوشیدنی ها در دوران بارداری

همانطور که در دوران بارداری نیاز بدن به نوشیدن آب افزایش می یابد. به منظور حفظ سلامت خود و فرزندتان باید در این دوران آب و مایعات فراوان تری بنوشید. در واقع مصرف آب برای حفظ عملکرد طبیعی بدن بسیار حیاتی است!

آب، بهترین نوشیدنی

از آنجایی که بخش عمده ای از بدن انسان از آب تشکیل شده است، مصرف کافی آب یا به عبارتی مصرف یک تا 2 لیتر آب در روز در تامین سلامت بدن بسیار ضروری است. بنابراین برای مصرف آب نباید منتظر آن باشید که احساس عطش کنید، بلکه باید با دریافت اولین علائم کم آبی به سرعت رفع تشنگی کنید.

آب نقش های متعدد و فراوانی در بدن ما دارد، به همین علت هرگز نباید از اهمیت مصرف آن به خصوص در این دوران غافل شد. سرشار بودن آب معدنی از عناصر مهمی نظیر کلسیم و فلوئور باعث استحکام استخوان ها و دندان ها می شود. نوشیدن آب سبب حفظ رطوبت و آبرسانی به پوست شده و در رفع تشنگی به خصوص در دوران بارداری که میزان تعرق بدن افزایش می یابد بسیار موثر است.

دفع سموم و مواد زائد بدن از دیگر فوائد مصرف آب است. از سویی دیگر همانگونه که می دانید حجم خون بدن دوران بارداری افزایش می یابد و از آنجایی که بخش عمده ای از خون از آب تشکیل شده است  برای اطمینان از رشد مناسب جنین، مصرف کافی آب در این دوران اهمیت بسیار زیادی می یابد. از آنجائیکه ابتلا به عفونت های اداری در مادران باردار شایع تر است، نوشیدن آب کافی با کمک به عملکرد موثر کلیه ها از بروز این مشکل پیشگیری می کند.

آب میوه و دمنوش های گیاهی

اگر چه آب تصفیه شده بهترین و سالم ترین نوشیدنی برای خانم های باردار است، ولی با این حال می توانید در مصرف برخی از دمنوش های گیاهی مانند بابونه موثر در بهبود خواب شبانه و دمنوش های تهیه شده از نعنا و گیاه شاه پسند که به تسهیل گوارش و هضم بهتر غذا کمک می کنند در دوران بارداری بلامانع است. مصرف آب میوه های طبیعی و همچنین آب سبزیجات که از منابع خوب ویتامین سی و کربوهیدرات ها به شمار می روند نیز بسیار مفید هستند.

همچنین از مصرف آب میوه هایی که حاوی قندهای افزودنی هستند پرهیز کنید، زیرا مصرف آنها موجب افزایش وزن بی رویه شما در این دوران خواهد شد.

چای و قهوه

سعی کنید تا حد امکان مصرف چای و قهوه خود را در این دوران محدود کنید. زیرا این دو نوشیدنی حاوی ماده محرکی به نام کافئین می باشند که مصرف آن تنها بر سلامت مادر بلکه بر سلامت فرزندتان نیز عوارض نامطلوبی به جا خواهد گذاشت. ترکیبات موجود در چای مانع جذب آهن موجود در غذا توسط بدن می شود. مصرف الکل نیز در آن سبب بروز ناهنجاری های بسیاری در جنین خواهد شد.

 

 

 


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه در"مراقبت بیشتر در دوران بارداری"

  1. […] های قارچی که در دوران بارداری باعث ایجاد خارش می شود واقعاً اتفاق ناخوشایندی است که […]

  2. […] تجویز می کند. اما مصرف برخی از داروهای روان گردان، در دوران بارداری بسیار مضر  و خطرناک […]

  3. […] خطر بیماری ارهاش در اولین بارداری کم است، اما در بارداری های بعدی جنینی که ارهاش مثبت […]

  4. […] اوایل بارداری، احساس سبکی سر، احتمالا به این علت است که بدن هنوز خون […]

دیدگاه خود را بنویسید